top of page

באזז

גילה רוט

אורך הסרט: 45 דקות
משך הדיון: 30 דקות

salTarbutBG.png
logo.png

נכלל בהיצע הנוסף של
סל תרבות ארצי

כתות ח׳-יב׳

מניעת אלימות

בליל 9 בינואר 1994 עלו ארבל אלוני ומשה בן-איבגי, שני נערים בני 14 מהרצליה, על מונית באזור המלונות בהרצליה פיתוח. נהג המונית היה דרק רוט. בשעה 20:30 ירו השניים בגבו של רוט שישה כדורים מאקדח שהיה ברשותם. השניים נעצרו לאחר שהתרברבו בפני חבריהם לכיתה. הם נשפטו והוטל עליהם עונש מאסר בן 16 שנים.

ההחלטה לצלם סרט המבוסס על תחקיר מעמיק של המקרה התבשלה אצל התסריטאית יעל שטרן-אודוויר במשך זמן רב. היא פנתה אל המפיק- דב קרן עם ההצעה לצלם את הסרט על פי התסריט שכתבה, ונענתה בחיוב.

הסרט צולם במימון הקרן לעידוד הפקות מקור בכבלים ובבימויו של אלי כהן.

באזז

על המפגש

דב קרן- מפיק הסרט, פגש את גילה רוט במהלך הצילומים. לאחר סיום הצילומים פנה אליה בבקשה להשתתף בדיונים עם תלמידים שצפו בסרט ולספר את סיפורה האישי. גילה נרתמה מיד ומאז התקיימו מאות הקרנות בכל בתי הספר בארץ . עשרות אלפי תלמידים נחשפו לסיפורה האישי ואת החוויה הזו ייקחו עימם לזמן רב.

יעידו על כך עשרות מכתבי משוב שחלקם מצורפים כאן. התלמידים וגם המורים מעידים על החוויה יוצאת הדופן והמיוחדת לאחר המפגש. בשיחותיה עם התלמידים מעידה גילה שהסיבה העיקרית לכך שהסכימה להירתם למלאכה החשובה הזו – הייתה הצורך שבער בה להתריע על קשר השתיקה הנורא שהתגלה במהלך התחקיר על הסרט.

המפגש החוויתי הזה - עשוי לסייע במניעת מקרי אלימות בקרב בני נוער.

הסרט מעלה דיון בנושאים: קשר השתיקה ; ההבדל בין דיווח להלשנה ; יחסיי גורר נגרר ; הפער בין תחכום אינטלקטואלי לניכור רגשי של ילדים, על רקע חברה השרויה במרוץ מטורף אחר רמת חיים והישגים חומריים ; אי יכולתם של הורים להתמודד עם הבעיה כתוצאה מעודף אמפטיה ורגשי אשמה; סובלנות וקבלת האחר ; ערבות הדדית.

גילה רוט

בתאריך 9.1.94 נרצח דרק רוט ע"י שני נערים בני 14- ארבל אלוני ומשה בן- איבגי, שנשפטו וקיבלו עונש מאסר של 16 שנים. כעבור כשנה וחצי הוגשה תביעה בסך כ-1.45 מיליון שקל ע"י גילה רוט, אלמנתו של דרק רוט -נגד רוצחיו, ארבל אלוני ומשה בן-איבגי מהרצליה ושלושה קטינים נוספים שהיו מעורבים בפרשה. גילה רוט תבעה גם את המדינה על מוסדותיה : משרד החינוך, העבודה והרווחה ומשטרת ישראל.

בהסכם פשרה נקבע, כי הוריהם של שני הנערים וכן המדינה- ישלמו לגילה רוט כמאתיים אלף שקל מבלי להודות באחריותם האישית בגין הפשע שבוצע לצערם הכבד ע"י בניהם ובכל טענה אחרת, אלא מתוך רצון טוב ולפנים משורת הדין.

לאחר ששודרה הדרמה "באזז" המבוססת על פרשת הרצח, ניאותה גילה רוט לבקשתו של מפיק הסרט להשתתף בדיונים עם תלמידים ולספר את סיפורה האישי לאחר צפייתם בסרט. מאז התקיימו עשרות הקרנות בכל בתי הספר בארץ . עשרות אלפי תלמידים נחשפו לחוויה המיוחדת הזו שאותה לא ישכחו לאורך שנים רבות.

על כך יעידו עשרות מכתבי משוב שחלקם מצורפים כאן. התלמידים וגם המורים מעידים על חוויה יוצאת דופן ומיוחדת לאחר המפגש עם הסרט ועם גילה רוט. בשיחותיה עם התלמידים מעידה גילה שהסיבה העיקרית לכך שהסכימה להירתם למלאכה החשובה הזו -היא כדי להתריע על קשר השתיקה הנורא שהתגלה במהלך התחקיר על הסרט.

גילה רוט

"אני ממליצה בחום על הפעילות כשהיא משותפת להורים ותלמידים, ממליצה בחום לקיים אותה גם במקומות בהם יש טיפול בנוער שולים או בקבוצות של קשב וריכוז, לדעתי זאת פעילות חובה לא רק לילדים אלא להורים לילדים מתבגרים."

שניאור איילת רכזת שכבת יא - מכללת אורט גבעת רם

"החלק החשוב ביותר במפגש עם הסרט היווה השיח המרגש עם גילה רוט - אלמנת נהג המונית. היא דיברה על קשר השתיקה הנורא שהתגלה במקרה הרצח "לו אחד מן השכבה היה מספר את מה שידע, יתכן שלא הייתי עומדת כאן לפניכם!"

שילה כהן - רכזת ח"ח, תיכון מקיף ו', אשדוד

"הסרט "באזז" הוקרן בפני תלמידי בית הספר אורט ערבי רמלה.
הסרט והדיון עם גילה רוט היו מאד מרגשים ויעילים לפי דעתי הם יכולים להוות חלק ממערך תכנית בית ספרית, כפי שפעלנו אנו. יישר כח!״

סנא אלנקיב – יועצת, אורט רמלה

"אני מברך את כל העוסקים במלאכה על עשיית הסרט "באזז" וממליץ לכל העוסק במניעת פשיעה ועבריינות לראות בסרט אמצעי טוב להמחשת סכנות האלימות/פשיעה אשר יכולים להתרחש בכלל ובקרב בני נוער במיוחד."

נאיף דגש - אגף חברה ומניעת פשיעה במגזר הערבי – ארגון מציל"ה

הזמנת הרצאה

תודה שפניתם אלינו, נשוב אליכם בהקדם

מעוניינים ליצור קשר ישירות?

דב קרן, מכלול הפקות, תל-אביב

dovkeren123@gmail.com  |  050-255-1946

  • Black Facebook Icon
Order
bottom of page