top of page

מפריח היונים

אהובה קרן

אורך המפגש- כשעה וארבעים ד', כולל הסרט

ניתן להזמין את המפגש דרך סל תרבות ארצי

salTarbutBG.png
logo.png

מאושר וועדה
בסל תרבות ארצי

כיתות ה'- יב'

עליית יהדות ארצות ערב

עלילת הסרט מתרחשת בבגדד בשנים 1948-50, על רקע הכרזת הקמת מדינת ישראל, מנקודת מבטו של כאבי עמארי בן ה- 16, בן למשפחה ציונית.

משפחתו של כאבי, חיה בעולם רווי סתירות פנימיות ויחסים אמביוולנטיים. היהודים בעיראק חשו קשר עז לעולם המוסלמי ולתרבות הערבית השלטת, אולם בו בזמן חיו בפחד מתמיד מפני גירוש. מעצרו של חזקאל - דודו של כאבי בתחילת הסרט, מעורר שורת אירועים ותהליכים בקהילה היהודית- שמחוללים קרע אידיאולוגי שהביא בסופו לעלייה המונית של יהודי עיראק ולמעשה לחיסולה של אחת הגלויות העתיקות והמושרשות ביותר.

הסרט מעורר את השאלות:

כיצד קרה הדבר? מה היו הנסיבות שהניעו קהילה זו לקום כאיש אחד ולעלות ארצה? הייתה זו ערגה לציון או אולי תוצאה של נסיבות חומריות ופוליטיות?

״הרעיון ליצור סרט מ"מפריח היונים" ראוי לכל עידוד ושבח. אני מברך את קרן רבינוביץ על המלגה הנדיבה שתרמה לתכלית זו בהכירה בסגולותיו הייחודיות. אני ממליץ בכל לב לצפות בסרט חשוב זה המגולל את הסאגה של העלייה והקליטה בישראל מזווית אשר לא הוצגה עד כה.
יצחק נבון (הנשיא לשעבר)

מפריח היונים

על המפגש

עם הזמנת הסרט יישלח מערך שיעור כהכנה להקרנה ולדיון!

הנושאים לדיון: ההיסטוריה של יהדות המזרח, עיבוד מספרות לקולנוע, כור ההיתוך, הליך הפקה של סרט היסטורי בישראל, עבודת התחקיר ומשמעות ההחלטה לצלם בשפה זרה, ערבות הדדית ומנהיגות. שאלות ותשובות.

בעקבות חקיקת "חוק ציון גירוש יהדות ערב" שיתקיים בתאריך 30 לנובמבר בכל שנה במערכת החינוך- מומלץ לאמץ את הפעילות הזו העונה לדרישות המעוגנות בחוק.

מרצים: השחקנית אהובה קרן (נעימה) שתרגמה ועיבדה את הגרסה הערבית המדוברת, ומפיק הסרט דב קרן.

המפגש מומלץ ע"י סל תרבות ארצי, עמותת המורים של הסתדרות המורים, המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, תרבות לפריפריה, מרכז מורשת קהילת ישראל במשרד החינוך ומשרד הביטחון.

אהובה קרן

אהובה קרן

שחקנית, מרצה, מאמנת אישית ומורה למשחק מול מצלמה. בוגרת תלמה ילין, בוגרת הסטודיו למשחק של ניסן נתיב, בוגרת קורס אימון אישי בגישת מדעי ההתנהגות באוניברסיטת ת"א, בוגרת החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב.

יוזמת הפקת הסרט "מפריח היונים": תרגמה את התסריט לשפה העיראקית, הדריכה את השחקנים לשחק את הדיאלוגים בשפה העיראקית, משחקת בסרט בתפקיד "נעימה".

מילאה תפקידים רבים בסרטי קולנוע וטלוויזיה ישראלים וזרים, השתתפה כשחקנית בהצגות רבות בכל התיאטראות בישראל עליהם זכתה בפרסים רבים וציון לשבח.

אהובה קרן

"בשמי ושם התלמידים אני רוצה להודות לכם על מפגש מרתק, סוחף ומעשיר.. התלמידים ההורים והמורים שנכחו באירוע ייצאו נלהבים מצפייה בסרט והשיח ."

יעקב משיח, רכז חט"ב, תיכון דה שליט רחובות

"השיחה עם אהובה קרן בצום ההקרנה הייתה מעולה. התלמידים שאלו שאלות והיא נהנתה לענות להם ולספר להם על חוויותיה. אשמח להפוך את יום הקולנוע למסורת אצלנו בביה"ס.״

אסנת אדיר - סגנית מנהלת ורכזת חינוך חברתי
חט''ב רבין, קריית מוצקין

"הסרט "מפריח היונים" וההרצאה המרתקת של אהובה ודב קרן- היו מעולים.
התלמידים היו מרותקים לסרט ולהרצאה. תודה על הכול. היה מעולה וממליצה לכולם בחום."

מירב שלזינגר - רכזת מגמת תקשורת וקולנוע, תיכון בן גוריון נס ציונה.

"הנכונות שלכם להתאים את הסרט לרוח הציבור הדתי, היא דבר שאינו מובן מאליו.
התלמידים יצאו נרגשים, והרגישו שייכות וחיבור לזהות העדתית שלהם מתוך גאווה במורשתם. חשוב מאוד שפעילות זו תוטמע בקרב כלל מערכת החינוך הממלכתי והממלכתי דתי כאחד."

שלומי דהן, ראש הנתיב התיכוני.
בית החינוך, אמי"ת איתן מעלה אדומים

הזמנת הרצאה

תודה שפניתם אלינו, נשוב אליכם בהקדם

מעוניינים ליצור קשר ישירות?

דב קרן, מכלול הפקות, תל-אביב

dovkeren123@gmail.com  |  050-255-1946

  • Black Facebook Icon
Order
bottom of page